[BLOG] Pioniri hrvatskog kompetitivnog gejminga

TKO SU NAJBOLJI HRVATSKI ESPORT IGRAČI?

Bez obzira na to jeste li strastveni ili rekreativni igrač videoigara, imena ovih svjetski poznatih gejmera sigurno ste negdje čuli. No, ako se do sada niste susreli s tom granom gaminga, u ovome blogu zajedno ćemo proći kako su neki od zaljubljenika u video igre pretvorili svoj hobi u karijeru i postali svjetski poznati gejmeri te jedni od najtrofejnijih igrača u esportu. Za taj pothvat, uspjeh i zauzimanje pozicije najboljih unutar esporta potrebno je provesti stotine sati za igraćom konzolom. Ovi igrači svojom ustrajnošću vinuli su se u visine svjetskog gaminga, dok njihovi suigrači ne zaostaju mnogo.

Luka „Perkz“ Perković

Prvo ime hrvatske gaming scene u skorije će vrijeme teško biti nadmašeno, jer se radi se o profesionalcu „superteške“ kategorije. Naravno, to je Luka „Perkz“ Perković. Četverostruki osvajač europskog League of Legends Championship Series (LCS), najviše razine profesionalne LoL lige te drugog mjesta na Mid-Season Invitationalu 2017. jedan je od najboljih LoL igrača na svijetu. Najtrofejniji europski igrač u povijesti igre po zaradi je zasjeo na 18. mjesto ukupno osvojivši više od 400 tisuća dolara samo prema individualnoj zaradi, dok je ujedno i najpraćeniji igrač-streamer s više od 257 tisuća pratitelja na Twitch-u. U tri od protekle četiri sezone LCS natjecanja Perkz je bio uvršten među deset najboljih igrača na svijetu, što je izniman uspjeh jer je konkurencija, posebice zbog igrača iz Koreje i Kine, veoma jaka. Njegov gejmerski tempo sastoji se od treniranja sa svojim timom G2 četiri dana tjedno, šest do deset sati dnevno. Zatim dva dana s timom igra cjelodnevne natjecateljske mečeve, dok je jedan dan u tjednu namijenjen za odmor. Luka je završio glazbenu školu, a u slobodno vrijeme za opuštanje i „punjenje baterija“ voli svirati gitaru. S obzirom na to da mu je tek 21 godina, od Perkz-a možemo očekivati još puno europskih i svjetskih odličja te ostanak na tronu hrvatske gaming scene.

Izvor: Twitter/LEC

Leon „neLo“ Pesić

Ovaj 23-godišnji Riječanin specijalizirao se za taktičku pucačinu Tom Clancy’s Rainbow Six te je prošle godine u Japanu sa svojim timom Natus Vincere (Na’Vi) osvojio najprestižniju ligu te igre ukupnog nagradnog fonda od 627 tisuća eura! Leon je ranije u karijeri bio igrač raznih spektara igara u kojima je sudjelovao na regionalnoj esport sceni, no pravi iskorak u profesionalnom esportu napravio je u Ubisoftovom Rainbow Six-u. U intervjuima je više puta istaknuo da je iskustvo ono najbitnije, a igranje na glavnoj pozornici je potpuno drugačiji osjećaj. Kao najbolju mapu igre navodi Border, a najmrskije mu je igrati Tower. Prema zaradi slovi kao treći najuspješniji igrač u Hrvatskoj s osvojenih više od 45 tisuća dolara na individualnoj razini, dok je njegov sadašnji tim – ukrajinski Natus Vincere – u esportu broji zaradu veću od 225 tisuća dolara. Za studentski portal Pressedan.hr izjavio je da je za uspjeh ključna borba i neodustajanje. Takav stav perspektivnog 23-godišnjaka ulijeva nadu u velike buduće uspjehe na domaćoj i stranoj esport sceni.

Izvor: R6 Adria

Adrian „Deathwalker“ Benko

Profesionalni SMITE igrač koji igra za novopečeni tim Freshly Forged dolazi nam iz Velike Gorice, no rodom je iz Osijeka. Interes za SMITE pokazao je nakon stotina odigranih sati u DOTA2 i World of Warcraft-u, a SMITE se pokazala kao sjajna kombinacija tih dvaju igara. Svoj put prema vrhu započeo je u timu Flash Gaming nakon što se upoznao s nekoliko igrača iz online communityja, no takav stil igre još uvijek nije bio na profesionalno razini. Njegova službena karijera kompetitivnog igrača počela je 2015. godine kada se priključio norveškom timu EnvoClan. Adrian prema zaradi slovi kao peti najuspješniji igrač u Hrvatskoj s osvojenih više od 38 tisuća dolara na individualnoj razini i s 25 tisuća pratitelja na Twitch-u, a kao ključ uspjeha tvrdi da je s timom potrebno ostvariti suradnju, naučiti kako komunicirati s drugima te shvatiti stil igre svojih suigrača. U njegovom timu nalazi se još jedan sunarodnjak Petar „KaLaS“ Matejić koji igra ulogu supporta s impresivnom dosadašnjom karijerom u timovima Cyclone, Team RivaL i eUnited, koji je dosadašnjim individualnim nastupima stekao više od 40 tisuća dolara što ga smješta na četvrto mjesto po zaradi prema esportsearning.com, a na Twitteru ima više od 5 tisuća pratitelja.

Izvor: SMITE eSports

Petar Brljak

Ovaj igrač definitivno se ne uklapa u suvremenu kategoriju gamera, budući da nije fan mainstream žanrova poput MOBA-e i pucačina, već je svoj put pronašao u svijetu utrka – simRacingu. SimRacing je vrsta esporta u kojoj igrač pomoću računalnog softvera sudjeluje u simulaciji utrke, dok su mu na umu varijable kao u utrkama uživo te mora paziti na potrošnju goriva, oštećenja, trošenje guma i prianjanje. Ovaj brzi i ambiciozni 26-ogodišnjak proslavio se sudjelovanjem na VISA Vegas eprixu i na natjecanju McLaren’s World Fastest Gamer, a pod svjetla Las Vegasa došao je nakon zauzimanja pete pozicije na jednom od Challenger natjecanja. Uz navedena postignuća, Petar je više puta bio pobjednik amaterske lige, prvak svijeta trofeja FSR 2012, prvak svjetske serije FSR 2013, prvak Formule Challenge GPVWC 2014 i prvak svijeta FSR 2015. godine. Prema individualnoj zaradi Petar je na sedmom mjestu u Hrvatskoj s osvojene više od 23 tisuće dolara, prenosi esportearnings.com.

Izvor: evarazdin.hr

Toni „Sacre“ Šabalić

Tonija se slobodno može staviti rame uz rame s najuspješnijim hrvatskim profesionalnim LoL igračem Perkzom, a prve rezultate u LoL-u postigao je već 2014. godine sa samo 18 godina. Profesionalnu karijeru započinje dvije godine kasnije kada se pridružuje timu ⁠Instinct Esports, dok pozivom u njemački tim SK Gaming, koji je svojim dosadašnjim rezultatima u esportu  ostvario prihode veće od 6 milijuna dolara, opravdava ulogu jednog od najboljih Top Lanera u igri. Toni studira digitalni marketing, no zbog profesionalne karijere u gaming industriji trenutno je pauzirao studij koji će nastaviti kad se pojavi prilika. Strast za računalne igre stekao je još davne 2007. godine kada ga je stariji bratić uveo u svijet informatike i video igara. U srednjoj školi s kolegama počinje igrati COD 2 te razvija veći interes za esport, dok ubrzo otkriva LoL u kojemu Sacre u trećoj sezoni završava u Challangeru u kojemu se dokazao kao jedan od najboljih mid-landera na Balkanu. Kao najveći dosadašnji uspjeh, u intervjuu za SK Gaming Toni je istaknuo mjesto u Top 8 na LoL European Mastersu 2017. godine te Top 2 na Mastersu 2018. godine, a kada su ga pitali kako se priprema prije svake runde, odgovorio je da si nikada ne dozvoljava biti gladan ili dehidriran. Toni je u svibnju ove godine potpisao ugovor za 1907 Fenerbahçe Esports, tim koji je povezan s poznatim nogometnim klubom Fenerbahçe; a s obzirom na godine i talent, vrhunac njegove gejmerske karijere tek se očekuje.

Izvor: Twitter – 1907 Fenerbahçe Espor

Luka “Lukezy” Trumbić

Još jedan zaljubljenik u League of Legends ima 23 godine te dolazi iz Kaštel Štafilića, malog mjesta pokraj Splita. Svoju zanimaciju za gaming razvija u mlađim danima kada je gledao starijeg brata kako igra Star Wars: Jedi Academy. U to vrijeme bio je veliki potencijal u nogometu, no razvoj daljnje karijere spriječila mu je ozljeda ligamenata lijevog zgloba; upravo taj događaj vodio je prema višesatnom gejmanju za kompjuterom pri kojem je shvatio da posjeduje izniman talent za igre. Svoju profesionalnu gaming karijeru započinje 2016. godine pozivom u tim Dark Passage, ujedno i prvu esport organizaciju u Turskoj. Od tada mijenja desetak klubova, a najveće uspjehe ostvaruje s timom iz Srbije Energypot Wizards-ima koji je danas poznatiji pod imenom SuppUp esports. Među najveće uspjehe ubrajaju se prva mjesta na EBL Season 6 Playoffu, A1 Gaming League 2020, Fortuna Kupu 2019, GameAthlon 2019 Winter-u te plasman na European Masters 2020. Prema navodima esportearnings.com, Luka je u dosadašnjoj karijeri zaradio više od 16 tisuća dolara, a sudeći prema rezultatima njegovog tima u tekućoj godini, ova brojka će zasigurno rasti. Luka tvrdi da roditelji ne bi trebali djeci zabranjivati gejmanje, jer unutar igre pojedinac treba itekako razmišljati te imati na umu najmanje pet varijabli istovremeno, čime se trenira mozak. U slobodno vrijeme voli čitati edukativne knjige koje pružaju praktično znanje, dok je manje skloniji romanima i fiktivnim žanrovima, a u intervjuu za BitTV na pitanje kako trenira za iscrpljujuće cjelodnevne turnire odgovorio je da u slobodno vrijeme pokušava što više rundi odigrati u noćnim satima bez sna.

Izvor: FORTUNA ESPORTS

Dino „LiMiT“ Tot

Mladi Koprivničanin Dino zaljubljenik je u igre još od malih nogu kada mu je otac prvi puta predstavio Heroes of Might and Magic III i Age of Empires II, a igru u kojoj je pronašao svoje životno ispunjenje dobio je preporukom prijatelja te su zajedno početkom srednje škole počeli igrati League of Legends. Za računalom je volio ostati sat-dva duže od svojih prijatelja te smatra da se upravo to odrazilo na njegov gameplay. Na poziciji supporta završio je, kako kaže u intervjuu za Fortuna Esports, jer ga nitko drugi nije htio igrati pa se odlučio žrtvovati za tim. Svoju profesionalnu karijeru započinje u timu ASUS Rog Elite kada je prvi puta ostavio za sobom osmosatni posao te se potpuno posvetio nečem novom i zagonetnom, a puna podrška došla je od roditelja. Prema esportearnings.com Dino je u dosadašnjoj individualnoj karijeri stekao više od 9 tisuća dolara, a trenutno igra za jedan od najboljih njemačkih esport timova SK Gaming te ostvaruje životni san sudjelujući u najprestižnijem LoL natjecanju League of Legends European Championship. Među najveće LiMiT-ove uspjehe ubrajaju se prva mjesta na ESL SEE Championship Sezoni 8, ESL A1 Adria League Sezoni 2 te srebrna odličja na zimskom ESLM 2019 i Premier Tour-u 2019, ljetnom PG Nationals 2019, EBL sezoni 4 i Fortuna Kupu 2018. U slobodno vrijeme Dino najviše vremena provodi u teretani te uz dobar film, a zanimljivo je što si je nadimak „LiMiT“ prisvojio slučajno guglajući engleske riječi, dok se drugi trude imati što moćniji nadimak.

Izvor: FORTUNA ESPORTS

Uz navede talente potrebno je i spomenuti i imena poput Ivana “Sportbilly” Koturića koji zauzima poziciju najboljeg hrvatskog igrača u igri Heroes of the Storm te velike DOTA2 igrače Damira “Mitch” Škaričića i Dina “dnz” Šavuka, kao i mnoge druge vrhunske hrvatske gejmere. Svojim uspjesima i velikim odricanjem, ovi mladi igrači istinski su ambasadori i promotori zemlje iz koje dolaze te definitivno zaslužuju ugled kao najveće sportske zvijezde. Put prema vrhu profesionalnog gaminga trnovit je i nimalo lak zadatak, mnogo je mladih ljudi koji su pokušali okušati sreću, no samo najuporniji su uspjeli. Baš zato potrebno je uvažiti trud profesionalnih gejmera, a esport kao formu sportskog natjecanja shvatiti ozbiljno što potvrđuje i svojom izjavom Steve Bornstein, bivši CEO ESPN-a i NFL Network-a: „esport će se nadmetati s najvećim tradicionalnim sportskim ligama u pogledu budućih prilika.“

JAVITE NAM SE S POVJERENJEM!

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.